Problemy zarządzania zespołami wielonarodowymi

Globalizacja i internacjonalizacja to dwa kluczowe pojęcia, które dotyczą współczesnych przedsiębiorstw.

Obecnie, kiedy w wyniku ponadnarodowego wykupu udziałów przedsiębiorstw dochodzi nierzadko do zmiany większościowego akcjonariatu, można obserwować zmiany kultury organizacji. Dzieje się to za przyczyną praktyk i zwyczajów przenoszonych nie tylko z kultury przedsiębiorstwa macierzystego, zakotwiczonego w kulturze lokalnej, ale i kultury narodowej, z której wywodzi się kadra zarządzająca na przykład. Dotychczasowi pracownicy mogą mieć kłopoty z zastosowaniem się do nowych wymagań stawianych przez zagranicznych kierowników, a nawet rozumieniem odmiennych stylów komunikacji. To zderzenie kultur może prowadzić zarówno do dostosowania się do nowych reguł, scalania, lub wprost przeciwnie – separowania ich czy kolejno wykluczania tych uznanych za nieodpowiednie dla nowej kultury organizacji. Pracownicy przedsiębiorstw, w których doszło do wprowadzenia nowych i odmiennych od ich kultury narodowej praktyk i zwyczajów, z łatwością potrafią je odróżnić i przyporządkować do określonej kultury. Nie wszystkim jednak może odpowiadać takie środowisko pracy. W związku z tym przedsiębiorstwa stają przed problemem wielokulturowości zatrudnianego w nich personelu i zróżnicowania rynków, na których działają.

Kultura narodowa w organizacjach międzynarodowych może być istotnym czynnikiem wyznaczającym odmienne, a często konfliktogenne zachowania pracowników i ich wzajemne relacje na różnych poziomach organizacyjnych. Kultura definiowana jest jako zbiór powszechnie podzielanych wartości i przekonań, które w zasadniczy sposób determinują ludzkie postawy i zachowania, wyznaczają normy, reguły, zasady, którym powinno się podporządkować, oraz nakreślają wzajemne oczekiwania i relacje między ludźmi. Zatem współpraca z przedstawicielami różnych kultur może przysparzać organizacji międzynarodowej wiele problemów zarządczych.

Moja praca dyplomowa pod tytułem „Problemy w zarządzaniu zespołami wielonarodowymi”, do której wstęp mieliście okazję przeczytać powyżej, dokładnie analizuje te kwestie. Znajdują się tam szczegółowe informacje na temat wyzwań związanych z różnorodnością kulturową.

W rozdziale 3 przytaczam studia przypadku z mojego własnego doświadczenia, pokazujące, w jaki sposób różnice kulturowe wpływają na proces rekrutacji, podejmowania decyzji, delegowania, zarządzania czasem, proces motywacji i inne.

Zachęcam do lektury całej pracy, dostępnej pod podanym linkiem

Udostępnij:

Ostatnio dodane

Zarządzanie projektami w środowisku wielokulturowym
W obliczu trudnej sytuacji ekonomicznej i zaostrzonej konkurencji na arenie globalnej, zarządzanie ,.poprzez projekty uznawane jest obecnie za skuteczny i konkurencyjny sposób kierowania organizacjami.
zobacz więcej
Pięć kluczowych książek na temat różnic międzykulturowych
Współczesny świat biznesu staje się coraz bardziej globalny, co sprawia, że różnice kulturowe zaczynają wpływać na prawie każdy aspekt funkcjonowania organizacji.
zobacz więcej
Copyright © 2023 Nipnet